راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان

راهنمای تهیه و شرایط ارسال مقالات علمی در «نشریه معماری و شهرسازی آرمان­شهر»

 

فصلنامه آرمانشهر؛ نشریه علمی که به دو زبان فارسی و انگلیسی در حوزه‌های تخصصی معماری و شهرسازی و برنامه‌ریزی منتشر می‌شود. از نویسندگان محترم درخواست دارد پیش از بارگذاری مقالات خود موارد زیر را مطالعه و رعایت نمایند، تا مقالات آن‌ها در ارزیابی اولیه با ضوابط و سیاست­های  نشریه  مغایریت نداشته باشد:

 • پذیرفته شدن مقاله در این نشریه مشروط به نام یکی از اساتید و یا مدرسان دانشگاهی با مدرک دکتری (اعضای هیات علمی) به‌عنوان یکی از نویسندگان می‌باشد، از پذیرفتن مقاله‌هایی که تمامی نویسندگان کارشناسی ارشد یا دانشجوی دکتری می‌باشند معذوریم.
 • همچنین نویسندگانی که یک مقاله در پروسه داوری دارند امکان بارگذاری مقاله دیگری ندارند در صورت ارسال مقاله تا زمانی که مقاله اول به نتیجه نرسد؛ مقاله دوم در پروسه داوری قرار نخواهد گرفت.
 • چنانچه مقالات ارائه شده برگرفته از طرح پژوهشی یا پایان­نامه هستند، درج عنوان طرح و نام همکاران الزامی است. مقالات برگرفته از پایان­نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری، حتما می­بایست با درج نام اساتید راهنما و مشاور ارائه گردند همچنین درصفحه مشخصات نیز می بایست عنوان پایان­نامه، رساله یا طرح پژوهشی درج شود.

 

توضیحات عمومی

 • هدف نشریه آرمان شهر انتشار نتیجه پژوهش­‌ها و تجربه­‌های علمی در زمینه‌­های هنر، معماری و شهرسازی است.
 • مقاله­‌های پژوهشی، تحلیلی، گزارش­‌های علمی و نقد کتاب‌­های علمی- هنری در زمینه­‌های طراحی شهری، برنامه­‌ریزی شهری، معماری منظر، معماری و هنر کاربردی برای درج در نشریه جهت داوری قابل پذیرش می‌­باشند.

پیش از ثبت مقالات

 • نوشتارهای ارسالی نباید سابقاً در هیچ مجله­ و مجامع علمی داخلی و خارجی و به هر زبان دیگری به چاپ رسیده باشند و یا در نوبت چاپ باشند. ضمناً مقاله­‌های ارائه شده به نشریه آرمانشهر نباید همزمان به مجله­‌های دیگر ارائه شده باشند.
 • مقاله باید دارای بخش­‌هایی شامل: چکیده فارسی و انگلیسی، واژگان کلیدی، مقدمه، روش تحقیق، بدنه تحقیق شامل موضوعات مختلف، نتیجه، پی‌­نوشت­‌ها و فهرست منابع باشند. اندازه این نوشتارها (با احتساب تمام بخش‌­های مقاله) باید بین 4500 تا 5000 کلمه باشد. با این وجود پذیرش مقالات بالای 5000 لغت نیز در صورت تائید هیأت تحریریه و داوران و در موارد خاص نیز امکان‌­پذیر می‌­باشد.
 • نوشتارها باید دارای چکیده فارسی و چکیده انگلیسی باشند. چکیده مقاله باید شامل بیان مسأله، هدف، چگونگی پژوهش، نکته­‌ها، یافته­‌های مهم و نتیجه باشد. این بخش باید به تنهایی بیان‌کننده تمام مقاله و به ویژه نتایج بدست آمده باشد. اندازه چکیده فارسی 300 کلمه و چکیده انگلیسی 650 تا 800 کلمه می­‌باشد. چکیده­ فارسی و چکیده انگلیسی باید در صفحات جداگانه ارائه شوند. لازم به ذکر است تا جای ممکن از ارجاع‌دهی در چکیده خودداری شود. با این وجود در صورت لزوم نام نویسنده و سال در داخل متن ارائه شود.
 • در مقالات پژوهشی و تحلیلی الزامی است که واژگان کلیدی مقاله بعد از چکیده نوشته شوند. تعداد کلمات کلیدی بین 3 تا 5 کلمه می­‌باشد.
 • عناوین و شماره عکس‌­ها، شکل­‌ها و نمودارها در بالای آن­ها و توضیحات مربوطه و مأخذ زیر آن­ها ذکر شود و شماره هر یک از آن­ها در داخل متن ارجاع داده شود.
 • اصلاحات و معاد‌‌‌ل­‌های واژ‌‌ه‌­ها، توضیحات و غیره باید در متن به ترتیب شماره‌­گذاری شده و در پایان مقاله قبل از منابع در پی‌نوشت گنجانده شود.
 • نحوه ارجاع‌دهی در این نشریه به روش شیکاگو می­‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارجاع­‌دهی به منابع اصلی معتبر مراجعه فرمائید.
 • صفحه اول باید به نام و نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان)، عنوان (رتبه علمی)، آدرس، تلفن، فکس، ایمیل نویسنده (نویسندگان) اختصاص یابد و نام نویسنده مسئول و عهده­‌دار مکاتبات با ستاره مشخص شود. بعلاوه چنانچه مقاله استخراج از طرح پژوهشی یا رساله باشد، عنوان طرح پژوهشی یا رساله نیز در صفحه اول درج شود. صفحه دوم باید بدون نام و مشخصات نویسندگان و فقط شامل عنوان مقاله، چکیده و واژه­‌های کلیدی به فارسی و انگلیسی باشد و در صفحات بعدی ادامه مطلب آورده شود.
 • نویسنده باید تصاویر مقاله را هم به صورت رنگی و هم سیاه سفید و با  dpi 300 به صورت جداگانه به نشریه ارسال نماید.

ثبت مقالات

 • پذیرش مقالات تنها از طریق اینترنت صورت می­‌گیرد. لازم به ذکر است تمامی مراحل ثبت مقالات در سایت نشریه به صورت گام به گام توضیح داده شده است. همچنین لازم است فایل اصلی مقاله در فرمت Word 2007 از طریق سایت نشریه فرستاده شود. تمامی اطلاعات چون اعلام نتایج داوری و اصلاحات نیز از طرف ایمیل نشریه به آدرس ایمیل نویسنده مسئول مقاله ارسال می­‌گردد.   
 • تمامی مراحل ثبت مقاله از طریق سایت نشریه تحت عنوان http://armanshahrjournal.com صورت می­‌پذیرد. همچنین آدرس ایمیل نشریه نیز aaud.journal@gmail.com می‌­باشد.
 • نویسندگان باید مقاله و نویسنده مسئول را در نامه­‌ا‌ی‌( تعهدنامه و فرم تعارض) به نشریه معرفی کرده و هر یک از نویسندگان امضا نمایند. سپس نامه‌ها به­ صورت اسکن شده به نشریه ارسال نمایند.
 • صحت نوشتارهای علمی با نویسنده (نویسندگان) است و در ضمن مقالات دریافتی به هیچ عنوان بازگردانده نخواهند شد.

پس از ثبت مقالات

 • تمامی نتایج داوری مقالات (اعم از پذیرش مقاله، اصلاحات و ...) از طریق ایمیل به آدرس نویسنده مسئول مقاله ارسال خواهد شد.

مسئولیت ویراستاری مقالات به عهده نویسنده مقالات می‌باشد.


هزینه داوری و  چاپ مقاله

ثبت مقاله در این نشریه هزینه‌ای دربرنداشته و رایگان است، اما فرآیند انجام داوری شامل داوری اولیه (مشابهت یابی فارسی و ارزیابی اولیه)،  مبلغ 800000 ریال یا هشتاد هزار تومان و داوری نهایی مبلغ 3000000 ریال یا سیصد هزار تومان می‌باشد که باید به شماره حساب 3642896171 به نام مصطفی بهزادفر بانک تجارت و یا شماره کارت 4871-4629-8310-5859 بانک تجارت به نام مصطفی بهزادفر واریز و اسکن فیش پرداختی به ایمیل نشریه به آدرس aaud.journal@gmail.com ارسال شود. در صورتی که نظر داوران درباره رد یا پذیرش مقاله یکسان نباشد و نظر داور سوم ضروری باشد؛ برای داوری سوم از نویسنده مبلغ 800000 ریال معادل هشتاد هزار تومان اخذ می­ شود.ضمناً شایان ذکر است که هزینه صفحه ­آرایی و چاپ و اخذ DOI، یک میلیون و دویست هزار تومان می باشد.